Jak sprawdzają się popularne odmiany marchwi w uprawie ekologicznej? Czy uprawa ekologiczna marchwi jest trudna? Jaką odmianę marchwi wybrać, by uzyskać najlepsze plony? Oto praktyczne wskazówki dotyczące uprawy, plonowania i odmian marchwi w eko uprawie przetestowane przez Barbarę i Sławomira Józefowiczów, którzy prowadzą gospodarstwo ekologiczne we wsi Rynek w woj. warmińsko-mazurskim.

Uprawa marchwi na zrębkach i… perzu

W tym sezonie (2017 rok) wiosną, trochę nie „po bożemu” wyściółkowałam glebę grubą warstwą zrębków z drzew liściastych ok. 20cm. „Nie po bożemu” – bo powinnam zrobić to jesienią, ale zrębki trafiły do nas wiosną, ale postanowiłam zaryzykować. Resztę warzywnika (już nie pod marchew), na którą nie starczyło zrębków, wyściółkowałam grubą warstwą wysuszonych rozłogów perzu.

5 popularnych odmian marchwi

W tym roku uprawiałam 5 różnych odmian marchwi:

  • Berlikumer Perfekcja (chyba już 4 czy 5 rok z rzędu)
  • Touchon
  • Karotina
  • Flakkese
  • Nantes

Wszystkie wysiane odmiany rosły na tym samym polu, gdzie gleba jest lekka, piaszczysta, raczej kamienista, IVb i V klasy, za słaba na czosnek czy seler (mizernie się na niej udają – więc zrezygnowałam z ich uprawy).

Przedplon też ma znaczenie

Przedplonem dla marchwi była dynia i kukurydza z wsiewką nasturcji i aksamitki.

Uprawa współrzędna

Uprawę marchwi prowadziłam w rzędach co 40 cm. Wysiałam ją współrzędnie z cebulą (naprzemiennie cebula i marchew), zgodnie z zaleceniami dotyczącymi wzajemnego sąsiedztwa i współrzędności.

Dobry termin siewu

Termin siewu był optymalny i ustalony na podstawie Ekologicznego Poradnika Księżycowego.

Siew i wschody marchwi

Przed samym siewem zrębki rozsunęłam nieco na boki tak, aby zrobić równy rządek i by nasiona padły w glebę. Od siewu do wschodów minęło sporo czasu, ponad 3 tygodnie. (zdjęcie z 26 lipca). Myślę, że przyczyną była po prostu zbyt niska temperatura i mała ilość słonecznych dni w kwietniu i maju 2017 roku. Wschody, mimo że opóźnione, były jednak dobre i równe dla wszystkich odmian. Po wschodach zrębkami zakryłam uprzednio zrobione rowki, okryłam całą glebę wokół roślinek.
Gdy siewki miały ok. 10 cm długości łodyżki – zrobiłam przerywkę pozostawiając roślinkę co ok. 4-5 cm. Przerywka poszła bardzo gładko – pod zrębkami gleba utrzymywała sporą wilgotność i miąższość. Drugiej przerywki już nie robiłam, ale wyciągałam marchewki w miarę potrzeb do spożycia. Marchew po przerwaniu obredliłam, powtórzyłam ten zabieg jeszcze po około miesiącu od pierwszego.

Naturalne nawożenie

Marchew dwukrotnie w sezonie zasiliłam biohumusem i dwukrotnie gnojówką z pokrzywy. W największe upały po zachodzie słońca kilkakrotnie podlewałam ją wodą. Nie było to szczególnie niezbędne, ponieważ gleba pod zrębkami nawet w wysokie temperatury była wilgotna. Nie zaobserwowałam przywiędnięcia liści.

Jak wypadły poszczególne odmiany marchwi w ekologicznej uprawie?


Berlikumer Perfekcja (zdj. wyżej) – odmiana pewna w plonowaniu, mam ją od kilku lat. Przy podlewaniu w upały i koniecznie przerywce wytwarza konkretny plon dużych korzeni. Plon jest zadowalająco równy, mało korzeni zniekształconych i małych. Przechowuje się w piwnicy zakopana w piasku praktycznie do następnych zbiorów. Perfekcja to odmiana, która przy zalecanej pielęgnacji odwdzięczy się swoim plonem, nie zrobi niemiłych niespodzianek.

Touchon – największe zaskoczenie sezonu. Odmiana wczesna, smaczna, słodka, soczysta. Moim zdaniem smakiem ustępuje tylko Karotinie. Plon piękny, korzenie najbardziej wyrównane ze wszystkich odmian, mniejsze od Perfekcji, ale gładziutkie, walcowate, bardzo wygodne do obierania. Z pewnością powtórzę jej uprawę w przyszłym roku.

Karotina – plon średnio wyrównany, zdarzają się zarówno piękne korzenie, jak i pokraki, stosunkowo wysoki udział małych korzonków (takich po 10cm). Odmiana bardzo słodka, bardzo smaczna, aromatyczna, mocno wybarwiona. Idealna na soki czy do chrupania dla dzieci i z tego względu przemyślę jej siew w przyszłym roku.

Flakkese (zdj. wyżej) – największe rozczarowanie w tym roku. Korzenie bardzo źle wykształcone, praktycznie niewielkie kuleczki, z kolei większe korzenie mocno zniekształcone, z licznymi korzeniami typu broda;-). Nie powtórzę tej odmiany, większość plonu oddałam do zjedzenia krowie. Flakkese wysiałam głównie ze względu na jej świetną przydatność do przechowywania zimą, ale Perfekcja też wytrzymuje do następnego lata, a przy tym wytwarza nieporównywalnie lepszy plon. Słyszałam o tej odmianie bardzo dobre opinie, są osoby, które z powodzeniem sieją ją od wielu lat, bo najlepiej się u nich sprawdza. Być może potrzebuje innej gleby niż moja?

Nantes 2 – Duże korzenie, dość ładnie wykształcone, ale spory udział korzeni zniekształconych, zdarzają się pęknięcia. Jeśli myślę o marchwi na długie, zimowe przechowywanie, to pozostanę przy Perfekcji, daruję sobie Nantes, bo plon jest bardzo nierówny.

Ogólne obserwacje dotyczące plonowania marchwi

Ogólnie z tegorocznego plonu (rok 2017) marchwi jestem zadowolona, zwłaszcza, że rok był trudny, kapryśny, wiele warzyw, które zwykle pewnie plonują (dynia, ogórki, marchew) się nie udało.
W przyszłym roku na pewno powtórzę siew odmian Perfekcja i Touchon, być może również Karotiny.
Myślę, że dobrym pomysłem było rozsypanie zrębków, nawet wiosną. Przez cały sezon gleba dzięki nim nie zachwaszczała się, za to trzymała wilgoć, pozostała pulchna, nie zbijała się.
Jesienią, po 6 miesiącach od rozsypania zrębków, po obecności krocionogów, grzybów, widzę bardzo dużą ilość dżdżownic z glebie. Mnóstwo z nich zaobserwowałam wokół korzeni marchwi.

Tekst i zdjęcia w artykule – Barbara Józefowicz

Adres eko gospodarstwa:
Gospodarstwo ekologiczne Józefowicz
Barbara i Sławomir Józefowicz
Rynek 39
13-324 Grodziczno
Tel. 696 816 399
Facebook Gospodarstwa „Józefowicz”