Poród u krów – 8 dobrych rad Marka Gawineckiego, który zajmował się chowem bydła mlecznego metodami ekologicznymi przez wiele lat. To jeden z pionierów rolnictwa ekologicznego w Polsce.

  1. Zauważyłem, że gdy poród u krów się przedłuża na ponad 282 dni, to zazwyczaj rodzi się byczek, gdy poród bywa szybszy zazwyczaj bywa jałówka. Uzasadnić to można wielkością zwierząt. Byczki zazwyczaj rodzą się większe.
  2. Gdy krowa często się wylizuje i ma falistą sierść często w 80 proc. rodzą się jałówki.
  3. Zazwyczaj jałówki i byczki rodzą się co drugi rok, ale zdarzało się, że krowa rodziła kolejno 3 jałówki lub odwrotnie.
  4. Po wycieleniu dobrze jest dać do picia wodę z cukrem. Do wiadra wsypujemy 1 kg cukru i zalewamy letnią wodą. Po wypiciu dajemy kolejne wiadro. Wody letniej podaje się do woli, ile tylko zwierze pragnie. Taki słodki napój daje krowie siłę do wyparcia łożyska.
  5. Kuracja powyższa jest szczególnie korzystna, gdy poród odbywa się przed 282 dniem, bo wtedy istnieje większe prawdopodobieństwo zalegania łożyska. Gdy poród bywa późniejszy, łożysko odkleja się zazwyczaj bez problemów samo.
  6. Gdy poród jest przedwczesny, warto dać oprócz cukru także zaparzony len, czyli siemię lniane, zaparzone otręby albo otręby z siemieniem lnianym, natkę pietruszki.
  7. Przed porodem i po porodzie należy podawać siano, co najmniej kilka dni przed i po. Po tygodniu można przejść na normalną karmę.
  8. Gdy łożysko nie odeszło, można próbować zastosować preparat EM (mikroorganizmy). W plastikowej rękawicy wstrzyknąć z litrowej, plastikowej strzykawki mikroorganizmy. Taki zabieg, dobrze wykonany, może sprawić że łożysko wyjdzie i nie ma przy okazji wstrętnych zapachów, tzn. że nie doszło do gnicia i stanów zapalnych. Przed wstrzykiwaniem organizmy muszą być namnożone w letniej wodzie o temperaturze około 40 stopni Celsjusza. Pamiętać należy o sterylności. Strzykawka musi być odkażona wrzącą wodą.

Marek Gawinecki zajmował się chowem bydła mlecznego metodami ekologicznymi przez wiele lat. To jeden z pionierów rolnictwa ekologicznego w Polsce. Obecnie gospodarstwo w Narkowie (woj. kujawsko – pomorskie) przejął jego syn Radosław.

23ekoarka-3-2008

Artykuł pochodzi z 3/2008 numeru czasopisma dla rolników ekologicznych Eko Arka, kup ten numer

Zaprenumeruj Eko Arkę na 2014 rok