Lista środków dopuszczonych do upraw ekologicznych przez IUNG Puławy wydłuża się z roku na rok. Rolnik ekologiczny ma dziś do dyspozycji bardzo dużo ciekawych produktów, jednak nadal mniej niż jego kolega zza zachodnich granic. Przedstawiamy dzisiaj propozycję działającą w modnym ostatnio trendzie związanym z pracą z mikroorganizmami glebowymi – nawóz holistyczny Happy Green.

Co to znaczy nawóz holistyczny?

Happy Green bierze pod uwagę cały szereg zależności, a nie tylko jeden element złożonego systemu, jakim jest ekosystem. Dzięki zastosowaniu takiego nawozu mikroorganizmy glebowe rozmnażają się szybciej i większych ilościach, zatem uwalniają więcej składników odżywczych dostępnych dla roślin. Następuje także zwiększenie aktywności życiowej rośliny (widać to w wyraźnie większym korzeniu, większej ilości korzeni włosowatych), co sprawia, że lepiej wiąże ona dostępne zasoby – w tym te wyprodukowane przez zaktywizowane mikroorganizmy glebowe. Efektem jest to, że rośnie ona o wiele silniejsza, łatwiej przechodzi stres pogodowy i choroby, a jej części jadalne mają więcej mikroelementów. Skutek końcowy jest taki, że poprawie ulega zdrowie człowieka, a prowadzone przez niego gospodarstwa zyskują na konkurencyjności.

Naturalny i skuteczny nawóz dla każdego

Pomimo, że jest to produkt dopuszczony do upraw ekologicznych, jego głównym odbiorcą w kraju producenta jest rolnik konwencjonalny. Powód jest oczywisty – wysoki zwrot z inwestycji. Happy Green powoduje znaczący wzrost plonów, a najlepiej ujawnia się to w latach, gdy uprawy zagrożone są stresem pogodowym, jak np. suszą czy nadmierną ilością wilgoci.

Na zdjęciu pokazujemy widoczne gołym okiem większe okazy, którym zaaplikowano Happy Green.

Więcej efektów stosowania środka znajduje się na stronie polskiego dystrybutora: https://happygarden.pl/nawoz-holistyczny/

Polskie badania – IHAR Bydgoszcz

Od trzech lat Happy Green jest testowany przez IHAR Bydgoszcz. Badania prowadzone przez Instytut Aklimatyzacji i Hodowli Roślin pokazują regularnie, w każdej z trzech stacji badawczych, nie tylko wzrost plonu, ale także wzrost ilości cukru technologicznego. Jest to kolejne badanie nad tym produktem, które potwierdza wzrost wartości odżywczych w częściach jadalnych roślin (wcześniej uzyskiwano już np. o wiele więcej skrobi w ziemniakach).

Stosuj tak łatwo jak podlewanie

Praca z Happy Green jest bardzo komfortowa. Wystarczy dodać go do wody lub jakiejkolwiek mieszanki, którą podlewamy rośliny. Dawkowanie to tylko litr na hektar dla większości roślin. Stosuje się go na początku okresu wegetacji. Aby wypróbować skuteczność na swoich roślinach producent proponuje opakowania 0,5 litra (co wystarczy na 0,5 hektara). Dostępne poprzez sklep internetowy: https://happygarden.pl/sklep/