Sad w gospodarstwie ekologicznym – do czego zacząć, na co zwrócić uwagę. Prezentujemy porady eksperta –  Grzegorza Hoduna z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.

Jak rozpocząć identyfikację drzewa w sadzie?

Do identyfikacji niezbędne są owoce i liście drzewa. Najlepiej wziąć kilka sztuk danego gatunku. By zidentyfikować odmianę należy dotrzeć do literatury – niestety, nie ma jej zbyt wiele i najwięcej informacji jest w literaturze zagranicznej. W Polsce obecnie są strony internetowe, tablice np. u doradców rolnośrodowiskowych, ośrodkach ODR, w Parkach Krajobrazowych itp. Gdy dotrze się do właściwej literatury, należy porównać zerwany owoc do danego zdjęcia lub ryciny. Gdy uda się już sklasyfikować dane drzewo, warto pobrać zrazy do szczepienia – jesienią lub wczesną wiosną (najlepsze terminy zaznaczone są w Ekologicznym Poradniku Księżycowym). Wiosną można przystąpić do szczepienia.

Identyfikacja nie wydaje się trudnym zadaniem. I tak faktycznie jest, gdy udaje się łatwo odszukać dany gatunek, bo należy on do tych popularniejszych. Niestety, czasami brakuje jakichkolwiek szczegółowych informacji w literaturze i wtedy ciężko jest zidentyfikować owoc z samej nazwy. Pozostaje dotarcie do literatury zagranicznej – niemiecka pomologia (nauka o budowie, pochodzeniu i pokrewieństwie, funkcjonowaniu oraz właściwościach użytkowych odmian drzew i krzewów owocowych. Klasyfikacje pomologiczne oparte są przeważnie na morfologii owoców.) jest wtedy bardzo pomocna. Często w zagranicznej literaturze znajduje się dużo opisanych odmian, które często rosną na naszych terenach. Świadczyć to może o przenikaniu się kultur, a także o tym, że dawniej np. z Niemiec sprowadzano drzewka do rodzimych sadów.

Jakie drzewka wybierać do tradycyjnych nasadzeń?

Trzeba uświadomić sobie, że prowadzenie sadu nie jest bardzo prostą sprawą i po pierwsze zadać pytanie o łatwość uprawy

 tłumaczy dr G. Hodun.

Najłatwiejsze w uprawie sadu są jabłonie, niektóre odmiany śliw, trudniejsze grusze, czereśnie, niektóre wiśnie, brzoskwinie i morele. Warto wiedzieć i mieć świadomość także na jakiej podkładce chcemy szczepić drzewka. Na jednej podkładce bowiem można szczepioną odmianę zmienić, drobne rzeczy skorygować, ale samej podkładki już się nie zmieni, więc trzeba ją mądrze wybrać. Od wyboru podkładki zależy czy będziemy mieli sad duży, wysokopienny, czy mały, podobny do towarowego.

Jakie podkładki wybrać?

Jabłonie:
– siewka Antonówki Zwykłej
– A 2 (Alnarp 2)
– M 7

Grusze:
– siewka gruszy kaukaskiej
– siewka gruszy pospolitej

Śliwy:
– siewka ałyczy

Czereśnie
– siewka czereśni ptasiej
– czereśnia F 12/1

Wiśnie:
– siewka antypki
– siewka czereśni ptasiej
– czereśnie F 12/1

Brzoskwinie:
– siewka brzoskwini mandżurskiej
– Syberia C
– siewka brzoskwini Rakoniewickiej

Morela:
– siewka moreli nasiennej
– siewka ałyczy

Tematy:

  • Jak i gdzie najlepiej zaplanować nasadzenia w tradycyjnym sadzie?
  • Właściwe przygotowanie gleby
  • Przycięcie korzeni
  • Dołowanie i przycięcie
  • Ściółkowanie obornikiem
  • Kopczyki
  • Formowanie szerokich kątów
  • Kiedy wykonywać cięcia?

poruszone zostały  w numerze 41-42 czasopisma Eko Arka, sprawdź w sklepie Wydawnictwa Gaj:

4142eko-arka-1-2-2013

Materiał powstał w oparciu o prelekcję „Dawne odmiany drzew owocowych” – dr. Grzegorza Hoduna z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.

Chrystkowo, październik 2012.

Opracowanie i zdjęcia: Magdalena Przybylak-Zdanowicz

Zaprenumeruj Eko Arkę!