Grupa OdRolnika uruchamia pokazową grządkę ze starymi odmianami warzyw

W Szczepanowicach (woj. małopolskie) uruchomiony został pokazowo-edukacyjny warzywnik ze starymi odmianami warzyw. Odbywać będą się tu warsztaty i zajęcia edukacyjne dla dzieci. Przy okazji jest to także sposób na podtrzymanie upraw odmian warzyw, którym grozi wyginięcie.

Warzywnik znajduje się na terenie małego, rodzinnego i czynnego gospodarstwa rolnego pn. Orlikowy Sad należącego do Pani Doroty Kuny. W gospodarstwie tym w ramach utworzonego warzywnika poza edukacją można otrzymać nasiona warzyw zagrożonych wyginięciem (stare gatunki).

– Ważne jest także zachowanie bioróżnorodności ponieważ obserwuje się masowe zanikanie wielu gatunków i odmian oraz stopniową eliminację wielu starych lokalnych odmian roślin uprawnych i ozdobnych. Nie ulega wątpliwości, że czynna ochrona bioróżnorodności, polegająca na uprawie starych odmian i ras w miejscach ich naturalnego występowania jest ochroną najlepszą, najbardziej godną propagowania

– tłumaczy Jan Czaja ze Stowarzyszenia Grupa OdRolnika, które zrealizowało ten pomysł w ramach projektu „Przyroda nie zna nagrody ani kary, zna tylko konsekwencje – inicjatywy lokalne na rzecz zrównoważonego rozwoju powiatu tarnowskiego” finansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Warzywnik został wyposażony w tablice informacyjną, drewnianą wiatę do pogadanek, ławki i stoły.  Dla bezpośrednich uczestników zajęć tj. dzieci spotkanie z prawdziwymi warzywami będzie miało znaczący wpływ kształtujący ich świadomość ekologiczną i konsumencką (dziecko będzie świadome tego jak powinno wyglądać prawdziwe warzywo oraz dowie się, że nie prawdziwy jest pogląd w myśl którego marchewka jeśli jest krzywa, nie proporcjonalna i nie wygląda jak w supermarkecie to jest zepsuta i należy ją wyrzucić).

stare-odmiany-warzyw-od-rolnika-2

Dzieci dowiedzą się, że właśnie warzywa z ekologicznych lub tradycyjnych upraw może i wyglądają mniej atrakcyjnie jednak ich smak jest nieporównywalnie lepszy od sklepowego. Dla środowiska naturalnego będzie z korzyścią zachowanie starych odmian w miejscu ich naturalnego występowania.
W Warzywniku dwa razy w miesiącu w okresie od maja do września prowadzone są otwarte i bezpłatne zajęcia. Osoby zainteresowane proszone są o kontakt z Panią Dorotą Kuna z gospodarstwa Orlikowy Sad pod nr tel 608 188 547 lub z Stowarzyszeniem GRUPA ODROLNIKA tel 14 307 05 01 kom. 603 99 56 10 e-mail: grupaodrolnika[at]wp.pl

Więcej informacji na temat inicjatywy i samego warzywniaka na stronie www.cpl.odrolnika.pl