Eko Arka 4/2015

Najważniejsze tematy numeru:

Bieszczadzkie serki z Osławicy

W Osławicy, przy szosie z Komańczy do Cisnej, gdzie Beskid Niski łączy się z Bieszczadami, duża tablica zaprasza do „Zagrody serowej”. Na zabudowaniach emblematy akcji „Bezpośrednio od polskiego rolnika”, „Strefa wolna od GMO”. Właściciele – Jolantai Waldemar Dalowie – jak większość mieszkańców tej wsi, są przybyszami i utrzymują się z rolnictwa. Hodują krowy i kozy, oferują miejsca amatorom agroturystyki. Tajemniczo brzmiącą nazwę gospodarstwa „Ohanadal” wymyśliły ich dzieci. Składa się z dwóch słów: Ohana – znaczy rodzina (z jednej z kreskówek) i nazwiska Dal. Gospodarstwo należy do Koalicji Polska Wolna od GMO, Galicyjskich Gospodarstw Gościnnych i ECEAT (Europejskiego Centrum Ekologicznego Rolnictwa i Turystyki – organizacji zajmującej się promowaniem turystyki w gospodarstwach ekologicznych).

Ekozioła, edukacja i… spełnianie marzeń

Ta historia zaczęła się od marzeń, które dojrzewały do realizacji, oraz poszukiwania drogi do ich spełnienia. Choć państwo Łazarewicz nigdy nie mieszkali na wsi, zawsze o tym marzyli. W 2009 roku, w Rożnowicach, w powiecie gorlickim, pani Róża wypatrzyła miejsce, które idealnie pasowało do wszystkich wcześniejszych wyobrażeń, po prostu się w nim zakochała. Zresztą nie tylko ona – położone wśród zieleni, otoczone spokojem, bo też leżące na uboczu, za wsią, miejsce złapało za serce całą rodzinę. Zakup siedliska i powstanie ekogospodarstwa były całkiem nowym etapem w ich życiu. Razem z córką i synem, dwa kilometry od głównej drogi, na końcu nie zawsze przejezdnej szutrowej dróżki, rozpoczęli trwającą po dziś dzień przygodę.

Tam, gdzie powstaje Zagroda Szczęśliwych Zwierząt

Solange i Krzysztof Olszewscy przez wiele lat angażowali się w rozwój znanej w całej Europie firmy Solaris Bus. O tym, że od kilku lat Solange Olszewska koordynuje także działania ekogospodarstwa wie znacznie mniej osób…

Mikroorganizmy glebowe – małe stworzenia, wielka siła?

Z uwagi na narastające zużycie nawozów sztucznych i coraz powszechniejszy problem przenawożenia naukowcy na całym świecie poszukują alternatywnych środków, mających na celu zwiększenie plonów roślin użytkowych, a także poprawę ich jakości. Potencjalnych rozwiązań tego problemu jest wiele, najciekawszy (i najbardziej „ekologiczny”) z nich tkwi jednak w samej glebie. Czy to możliwe, że odpowiedni skład mikroflory glebowej ma wpływ na ilość i jakość naszego późniejszego pożywienia? Zarówno badania naukowe, jak i doświadczenia pionierów w kwestii stosowania koncentratów mikrobiologicznych w Polsce zdają się potwierdzać owe przypuszczenia.

Spis treści numeru

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
2. Relacje z wydarzeń targowych

GOSPODARSTWA
4. Bieszczadzkie serki z Osławicy
7. Ekozioła, edukacja i… spełnianie marzeń
10. Tam, gdzie powstaje Zagroda Szczęśliwych Zwierząt

13. Sprzedać w jakości EKO to wciąż wyzwanie…
16. Truskawki, warzywa, zboża i poszukiwanie pomysłów

TEMAT NUMERU

18. Mikroorganizmy glebowe – małe stworzenia, wielka siła?

ARKA POMYSŁÓW
21. Sprzedaż bezpośrednia w 2016 r.

UPRAWA
22. Jak wygląda dyniobranie?
23. Program odżywania azotem w uprawach ekologicznych
24. BioAlga dla ekologicznych ogrodników i rolników
25. Jak prowadzić ogródek na ziemi suchej i piaszczystej, w klimacie ostrym Polski północnowschodniej?

EKO RYNEK
27. Rynek żywności ekologicznej w Polsce w 2015 roku. Najnowsze dane w pigułce / Raport o stanie rolnictwa ekologicznego w Polsce w latach 2013–2014 dostępny / Hotele, restauracje i firmy cateringowe coraz częściej pytają o żywność ekologiczną / BioGraphy czyli dowiedz się więcej o rolniku, dzięki któremu jesz jabłko!

PRZETWÓRSTWO
28. Gospodarska linia produkcyjna do tłoczenia soków
29. Mała masarnia – jak to działa?

BYLIŚMY
30. Na Jasnej Górze o tym, co przeszkadza rolnikom
30. Ekorolnicze inspiracje z wizyty w Szwajcarii
32. Relacja z pielgrzymki rolników ekologicznych do Częstochowy

Kup ten numer