Brak chleba kojarzący się z krzywdą i niesprawiedliwością jest równie dotkliwy, co głód ducha, prawdy, pokoju, miłości i sprawiedliwości, czyli tych wartości, bez których nie można normalnie żyć


– mówił w homilii podczas dożynek diecezjalno – gminnych i ekologicznych ksiądz biskup Andrzej Suski.


To już trzeci rok, w którym dzięki zaangażowaniu pana Mieczysława Babalskiego, przewodniczącego Zarządu Kujawsko – Pomorskiego Stowarzyszenia Producentów Ekologicznych EKOŁAN i duszpasterza rolników ks. kan. Zbigniewa Gańskiego, dożynki diecezji toruńskiej odbywają się wspólnie z ekologicznymi.
Z uwagi na charakter dożynek, wzięły w nich udział dwie pary starostów. Tegorocznymi starostami ekologicznymi byli Barbara i Sławomir Józefowiczowie ze wsi Rynek w gminie Grodziczno (woj. warmińsko – mazurskie). Barbara i Sławomir to małżeństwo z dwojgiem dzieci, mają wykształcenie rolnicze. Wspólnie prowadzą dwunastohektarowe gospodarstwo ekologiczne, przejęte w 2005 roku od rodziców Sławka. Zmierzając w kierunku specjalizacji gospodarstwa w wytwarzaniu oleju, zdobyli doświadczenie w uprawie między innymi: maku, konopi, czarnuszki, lnianki, lnu, słonecznika, ostropestu, gorczycy czy rukoli, a także soczewicy i tymianku. Prócz tego uprawiają żyto, owies, łubin, proso, grykę, ziemniaki, koniczynę, warzywnik, sad z dawnych odmian jabłoni, grusz oraz innych drzew i krzewów owocowych. Pozyskują nasiona chwastów. Gospodarze są zrzeszeni w Stowarzyszeniu Ekołan.

dożynki 2016Uroczystości dożynkowe 28 sierpnia 2016 r. w Sanktuarium Matki Bożej Lipskiej w Lipach koło Lubawy (woj. warmińsko – mazurskie) rozpoczęły się przemarszem korowodu, w którym uczestniczyło m.in. 20 delegacji z wieńcami dożynkowymi. Paradzie towarzyszyła Orkiestra Dęta z Lubawy i poczty sztandarowe. W święcie wzięło udział około 3 tysięcy osób, w tym rolnicy, przedstawiciele władz lokalnych, wojewódzkich i parlamentarnych. Centralny punkt obchodów stanowiła msza święta pod przewodnictwem biskupa diecezji toruńskiej ks. Andrzeja Suskiego. W uznaniu dla pracy rolników powiedział:

Człowiek pracujący na roli jest odpowiedzialny i sumienny, jest przyjazny naturze, a tym samym otwarty na Boga, na współpracę ze Stwórcą, na Bożą Opatrzność, która kieruje światem.

Podczas mszy świętej na ręce biskupa starostowie przekazali do sprawiedliwego podziału chleb, jak co roku upieczony przez pana Ryszarda Piaseckiego, właściciela piekarni ekologicznej „Słodka” z Torunia. Modlitwę powszechną odczytał pan Mieczysław Babalski, a państwo Piotr i Agnieszka Rydlowie wraz z dziećmi wzięli udział w procesji z darami. Złożyli na ręce biskupa kosz z produktami, owocami i warzywami od rolników ekologicznych. Starostowie dożynek odczytali słowa podziękowania za tegoroczne plony i podzielili poświęcony chleb między uczestników uroczystości. Po mszy świętej rozpoczęto przemówienia. Wojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski odczytał list prezydenta RP Andrzej Dudy z okazji dożynek, które objął w całym kraju swoim patronatem. Wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski odczytał z kolei list od premier Beaty Szydło. Ze słowami podziękowań dla rolników wystąpili: marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin oraz senator Bogusława Orzechowska. Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczno – rozrywkowa. Na scenie wystąpiły zespoły muzyczne grające muzykę taneczną i folkową. Rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i najsmaczniejsze potrawy. Koła gospodyń wiejskich przygotowały poczęstunek dla wszystkich uczestników imprezy. Nie zabrakło konkursów i zabaw dla dzieci. Rolnicy ekologiczni na stoiskach prezentowali swoje produkty.

Rolnicze święto trwało aż do wieczora i zaowocowało deklaracją współpracy między władzami gminnymi a rolnikami, w przygotowaniu następnych imprez: jarmarków, targów, kiermaszy świątecznych, promujących rolnictwo ekologiczne wśród producentów i konsumentów.

Tekst: Barbara Józefowicz
Zdjęcia: www.e-lubawa.pl oraz diecezja-torun.pl