Celem serwisu dograne.pl jest ułatwienie rolnikom nawiązywania kontaktów i efektywne sprzedawanie wyprodukowanych przez nich surowców. Jeden z twórców, Sebastian Balcerak prezentował pomysł podczas konferencji „Perspektywy dla rolnictwa ekologicznego” organizowanej przez Kujawsko-Pomorski Oddział Doradztwa Rolniczego.

– Głównym celem serwisu dograne.pl jest ułatwienie rolnikom nawiązywania kontaktów i efektywne sprzedawanie wyprodukowanych przez nich surowców. Oferta serwisu jest skierowana zarówno do rolników konwencjonalnych jak i tych produkujących ekologicznie. Ma być wsparciem tradycyjnych form działania przy wykorzystaniu potencjału obecnej technologii – Sebastian Balcerak.

Oferowane przez rolników produkty mają być dopasowywane automatycznie według:

  • ilości oferowanego lub szukanego produktu
  • lokalizacji i zasięgu transportu
  • terminu dostępności lub zapotrzebowania
  • systemu produkcji ekologicznej lub konwencjonalnej
  • cech produktu.

Oraz półautomatycznie z uwzględnieniami indywidualnymi dotyczącymi np:

  • parametrów handlowych produktu
  • praktyk, zabiegów, obróbki, formy i opakowania
  • warunków finansowych.

Formularze „typowo rolnicze”

Dostępne na stronie internetowej www.dograne.pl formularze ofert są dostosowane do specyfiki każdego rolniczego produktu. Wiele czynności, które trzeba wykonać, zostało zautomatyzowanych. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom rolnik dostaje powiadomienia o dopasowaniach i przebiegu uzgodnień – wiele dzieję się z „automatu”. Automatyczne jest np. monitorowanie dostępnych ilości produktów w systemie oraz weryfikacja geo-lokalizacji. Pomocny jest także podgląd dopasowania danego produktu na etapie składania oferty.

Jakie korzyści daje zarejestrowanie się w systemie?

Dograne.pl to serwis bezpłatny, co może być zachętą do rejestracji, bowiem finansowo nie zostaniemy obciążeni, a jest szansa, że potencjalni odbiorcy nas zobaczą. Na portalu nie ma również reklam. Serwis daje rolnikom możliwość prawidłowego planowania prac w gospodarstwie dzięki wczesnemu poszukaniu partnerów do współpracy – wszyscy partnerzy będą w jednym miejscu. Ogłoszenie o sprzedaży produktów możemy zamieścić już przed sezonem i będzie ono dostępne na stronie cały czas do momentu zakończenia wyznaczonego przez nas. Tak więc ustalając np. zimą plan zasiewów, wiosną przystępujemy do działania i wiemy, że zbyt na surowiec już jest. Dzięki formularzom na stronie można dokonywać również uzgodnień indywidualnych, elastycznie się dopasowywać do potrzeb rynku. Co ważne nie ma konieczności odnawiania i ręcznego aktualizowania ofert. Oferty można składać w przejrzysty, wygodny i dosyć prosty sposób.– Prace nad stworzeniem serwisu trwały od 2015 roku we współpracy z rolnikami, stowarzyszeniami, firmami z branży rolniczej. Portal dograne.pl to odpowiedź na potrzeby dynamicznie rozwijającego się rynku artykułów rolnych, również produktów ekologicznych z certyfikatem. Ma pomóc rolnikom zyskać nowych odbiorów, ale również pokazać na jaki towar jest zapotrzebowanie. Mamy nadzieję, że portal będzie pomocny zarówno dla producentów jak i odbiorców płodów rolnych, również tych ekologicznych – zapewniał Sebastian Balcerak.

Zobacz serwis: dograne.pl

Magdalena Przybylak-Zdanowicz

zdj. zrzuty ekranowe z serwisu dograne