Podczas wizyty studyjnej w Szwajcarii rolnicy-edukatorzy z Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego oglądali prototyp bardzo zaawansowanego agregatu uprawowo-siewnego, który jest w stanie uprawić glebę z jednoczesnym siewem nasion bez wcześniejszej orki. Co wyróżnia tę maszynę to możliwość dowolnego modyfikowania sposobu uprawy i sposobu siewu, poprzez odpowiednie dobieranie elementów agregatu. Taka oszczędność czasu i elastyczność zastosowania maszyny na pewno każdego rolnika bardzo by ucieszyła. Maszyna jest obecnie jeszcze w fazie testów polowych, ale wstępne wyniki są bardzo obiecujące.

Poza agregatem uprawowo-siewnym nasi rolnicy mieli również okazję uczestniczyć wraz z grupą szwajcarskich studentów w zajęciach praktycznych, które odbywały się w biodynamicznym gospodarstwie Probstenberg.

Ocena jakości gleby poza labolatorium?

Tematem zajęć była ocena jakości gleby oraz różne metody uprawy gleby. Studenci zapoznawali się z prostymi metodami oceny zagęszczenia oraz żyzności gleby. Prosta odkrywka pozwoliła zobaczyć co brakuje glebie, która należy do najżyźniejszych w Szwajcarii. W sezonie wiosennym w tym regionie były duże opady deszczu co spowodowało niedotlenienie podglebia, co było wyraźnie widać po głębszym odwróceniu skiby przez pług – sine plamy na tle brunatnej ziemi.

Bogaty park maszynowy – w praktyce

Następnie zaprezentowano różne maszyny do uprawy gleby począwszy od tradycyjnej orki poprzez uprawę gleby zwykłym agregatem z łapami sprężynowymi, agregat aktywny sprzężony z siewnikiem, aż do bardzo zaawansowanego wyżej już wspomnianego agregatu uprawowo siewnego. Taki sposób nauczania poprzez praktykę zrobił duże wrażenie na uczestnikach wyjazdu. Każdy student szkoły sam próbuje swoich sił na poszczególnych maszynach, obserwuje glebę, rośliny i otaczającą przyrodę. Uczy się rolnictwa poprzez ciągłą praktykę.

Tekst i zdjęcia: Robert Kuryluk